Jedna z najczęstszych wątpliwości klientów brzmi: „Jeśli umrę – kto dostanie pieniądze z ubezpieczenia?”. Odpowiedź jest prosta – dokładnie te osoby i/lub instytucje, które wskażesz. Ale warto wiedzieć, jak wypłata z ubezpieczenia na życie działa w praktyce.
To osoba lub osoby wskazane przez Ciebie w momencie zawierania ubezpieczenia, którym mają zostać wypłacone środki po Twojej śmierci. Możesz ich zmieniać w każdej chwili, przypisać i zmieniać procentowy udział w świadczeniu, a nawet wskazać instytucję (np. fundację czy firmę).
Wtedy pieniądze trafiają do spadkobierców – zgodnie z Kodeksem cywilnym. Jednak to znacznie wydłuża proces i może prowadzić do konfliktów. Dlatego wskazanie odpowiednich osób i aktualizacja tych informacji na bieżąco na pewno usprawni proces wypłaty z ubezpieczenia na życie.
Grzegorz (39 lat) ma polisę na 800 tys. zł. Wskazał żonę (70%) i dwójkę dzieci (po 15%). Po rozwodzie zapomniał zaktualizować danych. Po jego śmierci była żona otrzymała większość środków. Nowa partnerka – nic.
Dodaj kalendarzową przypominajkę: „Uaktualnij uposażonych” – np. na dzień swoich urodzin. Dodatkowo poinformuj osoby uposażone o tym fakcie oraz zadbaj o to, aby miały dostęp do polisy. Jeśli szukasz sposobu na zorganizowanie tak ważnych dokumentów, polecamy Ci przeczytanie wpisu o Czerwonej Teczce
Podsumowanie:
Nie zostawiaj tej decyzji przypadkowi. Pamiętaj, że nie zawsze raz podjęta decyzja o uposażonych jest decyzją ostateczną. Masz pełną dowolność w wyborze osób i instytucji uprawnionych do świadczenia z polisy na życie. Zadbaj, by Twoje pieniądze trafiły tam, gdzie chcesz.
Powyższe zgody możecie Państwo cofnąć w każdym momencie, bez podania przyczyny. W tym celu prosimy o kontakt z Administratorem wskazanym w klauzuli informacyjnej. Jednocześnie informujemy, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, które miało miejsce przed wycofaniem zgody.