W pamięci naszych serwerów, dysków, komputerów przetwarzamy i magazynujemy coraz więcej danych o naszych klientach, pracownikach, transakcjach etc.
Zagrożenie kradzieży i włamań ze świata realnego przenosi się do świata wirtualnego. W łatwy sposób możemy narazić się na ataki cyberprzestępców, włamania do systemów komputerowych, kradzież czy utratę danych. Wyciek może nastąpić zarówno z systemów informatycznych, jak i dokumentacji papierowej. Problem ten dotyczy nie tylko wielkich korporacji, ale także małych przedsiębiorstw, które mają słabsze zabezpieczenia i których nie stać na koszty, jakie niesie za sobą wspomniana kradzież danych czy włamanie do systemu.
Ubezpieczenia cybernetyczne stają się powoli codziennością.
Zagrożenie może przyjść z trzech stron: możemy paść ofiarą wirusa komputerowego, możemy zostać zaatakowani przez hakera, albo – i to najczęściej – ze strony pracownika, który albo był nieuczciwy w stosunku do firmy, albo np. nieświadomie pobrał zainfekowanego maila zatytułowanego np. ‘zapomniana faktura’.
Rodzaje działalności, konsekwencje włamań czy sposób reakcji, są zawsze indywidualne, ale pojawiają się wolne mianowniki w podstawowej ochronie ubezpieczeniowej.
Po pierwsze: jest to odpowiedzialność cywilna. Przykładem może być wypłata odszkodowań dla poszkodowanych osób, zwrot kar i grzywien nałożonych w konsekwencji postępowań, czy braku możliwości korzystania z sytemu IT, jeżeli za jego dostarczenie odpowiadamy przez naszymi klientami.
Po drugie: należy zadbać o koszty usunięcia złośliwego oprogramowania, przywrócenie systemów, czy odtworzenie przywrócenia dostępu do danych.
Po trzecie: należy zabezpieczyć środki na poniesienie dodatkowych kosztów związanych z obsługą prawną, powiadomieniem osób dotkniętych ryzykiem, czy utraconego wizerunku.
Najważniejszym jednak, w moim odczuciu, przy wyborze tego typu umowy jest weryfikacja, czy dany zakład ubezpieczeń ma stałą współpracę z firmą zajmującą się tzw. informatyką śledczą. Chodzi o to, aby w razie możliwości czas reakcji między incydentem a podjęciem działań był możliwie najkrótszy.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w tym zakresie – wypełnij formularz kontaktowy poniżej.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA obejmuje między innymi:
DANE ELEKTRONICZNE mogą być chronione w zakresie:
KOSZTY DODATKOWE to najczęściej:
Czy ubezpieczenie obejmuje i pokrywa/finansuje/refinansuje kary RODO?
Tak tego typu ubezpieczenia również pomagają w tym zakresie. Zakres oferowanych usług może być różny w zależności od zakładu ubezpieczeń.
Czy polisa chroni tylko wycieki z systemów komputerowych?
Tego typu ubezpieczenia chronią najczęściej również od wycieków danych papierowych, np. zgubienie teczki z dokumentami.
Czy polisa OC chroni również w sektorze produkcyjnym (OT)?
Tak ubezpieczenie może pokryć np. wstrzymanie produkcji w skutek ataku komputerowego.
Czy ubezpieczenie chroni od przelania pieniędzy na podmieniony rachunek konta bankowego przez hackera?
Niektóre zakłady ubezpieczeń dają taką możliwość, ale nie jest to reguła.
Powyższe zgody możecie Państwo cofnąć w każdym momencie, bez podania przyczyny. W tym celu prosimy o kontakt z Administratorem wskazanym w klauzuli informacyjnej. Jednocześnie informujemy, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, które miało miejsce przed wycofaniem zgody.