Nieruchomości uchodzą na całym świecie za jedne z najbezpieczniejszych i prestiżowych inwestycji. Wielkie bogactwa często zaczynają się od tego właśnie rynku.
Przedsiębiorcy dywersyfikując ryzyko – i jako alternatywę dla swojego biznesu – chętnie wybierają rynek nieruchomości.
Tym wpisem chciałbym opowiedzieć o pewnych uniwersalnych zasadach zabezpieczenia nieruchomości inwestycyjnych przeznaczonych pod najem.
Po pierwsze, aby mieć pewność, że nieruchomość ubezpieczona jest poprawnie, należy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe, że nieruchomość jest przedmiotem najmu – może się to wiązać z niewielką dopłatą. Po drugie, należy zadbać o to, kto jest właścicielem nieruchomości i ubezpieczającym. Mamy tutaj kilka możliwości. Można kupić nieruchomość jako osoba fizyczna i tak też ją wynajmować. Możemy również wprowadzić nieruchomość w środki trwałe jednoosobowej działalności gospodarczej w celu amortyzacji. Możemy nieruchomość także aportem wnieść do spółki. Pozornie nie ma to dla nas żadnego znaczenia, jednak dla ubezpieczyciela jest to bardzo istotne i może mieć ogromny wpływ na wypłatę odszkodowania.
Pamiętać musimy również o tym, aby poinformować ubezpieczyciela, kto jest najemcą. Dla towarzystw ubezpieczeniowych ważne jest, czy lokal będzie przeznaczony na cele mieszkaniowe czy usługowe. Jeżeli mieszkaniowe, to musimy wiedzieć, jakiego rodzaju jest to najem: długo czy krótkoterminowy. W przypadku usług należy poinformować ubezpieczyciela, jaka działalność jest tam prowadzona, gdyż inne mamy ryzyko wynajmując nieruchomość notariuszowi, a inną kiedy w danym lokalu założony zostanie np. zakład stolarski.
Idąc tym tropem warto rozważyć kwestie odpowiedzialności cywilnej.
Kiedy spotykam się z sytuacją, w której osoba fizyczna wprowadza nieruchomość w środki trwałe w celu najmu długoterminowego, zawsze chwilę się zatrzymuję, aby zwrócić uwagę na kilka newralgicznych aspektów. Najlepiej obrazuje to sytuacja, w której pęka rura i zalewa sąsiadów. Z jednej strony wina jest właściciela, który nabył nieruchomość jako osoba fizyczna. Z drugiej jednak strony lokal jest wprowadzony w środki trwałe, zatem odpowiadać powinna jednoosobowa działalność gospodarcza. Z trzeciej strony ustawa o najmie lokali mieszkaniowych i innych dodatkach w art. 9 nakłada na najemcę obowiązki zapewnienia działania istniejących urządzeń technicznych budynków, umożliwiających najemcy korzystanie z oświetlenia i ogrzewania lokalu, ciepłej i zimnej wody, wind, zbiorczej anteny i innych urządzeń należących do wyposażenia lokalu i budynku.
Powyższe jest skomplikowane i aby należycie się przed tym zabezpieczyć, każdy podmiot powinien mieć osobne ubezpieczenie, najlepiej zawarte w tym samym Towarzystwie, aby uniknąć niepotrzebnej przepychanki.
Ubezpieczyciele często pozwalają wykupić też ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lokatora przez wynajmującego. Nie mniej jednak, aby odszkodowanie otrzymał wynajmujący, kiedy np. lokator wyrządzi jemu szkodę (np. stłucze garnkiem płytę kuchenną), nie będzie wypłacone z tego typu umów.
Jeżeli, Czytelniku, masz ochotę napisz do mnie: kamil@cieplicki.pl , a wyślę Ci wzór użytecznej klauzuli, którą warto wprowadzić w umowę najmu, a która obliguje lokatora do wykupienia konkretnego ubezpieczenia wspierającego Twoje bezpieczeństwo.
Ostatnią klauzulą, którą warto rozważyć w przypadku ubezpieczenia nieruchomości pod wynajem, jest opcja, w której ubezpieczyciel wypłacać nam będzie okresowo rekompensatę za brak możliwości najmowania lokalu w skutek np. pożaru.
Mam nadzieję, że powyższy opis wyróżniający dwa najważniejsze aspekty ubezpieczeń związanych z zarobkowym ubezpieczeniem nieruchomości był dla Ciebie przydatny.
Zapraszam Cię też do przeczytania mojego poradnika „10 cech poprawnie ubezpieczonej nieruchomości”.
Jeżeli zainteresował Cię ten wpis, udostępnij go proszę znajomym.
Jeżeli masz pytania lub uwagi, czegoś nie dopowiedziałem albo coś jest niejasne. Być może gdzieś minąłem się z prawdą. Napisz proszę komentarz albo wyślij mail na kamil@cieplicki.pl
Artykuł powstał przy współpracy z : https://pawelalbrecht.com/
Powyższe zgody możecie Państwo cofnąć w każdym momencie, bez podania przyczyny. W tym celu prosimy o kontakt z Administratorem wskazanym w klauzuli informacyjnej. Jednocześnie informujemy, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, które miało miejsce przed wycofaniem zgody.