Przeglądy budowlane w domach jednorodzinnych a odpowiedzialność zakładów ubezpieczeń
Wiele osób zapomina, że właściciele lub zarządcy nieruchomości mają nałożony na siebie szereg obowiązków wynikających z Art. 62. Ustawy prawo budowlane.
Obowiązki te sprowadzają się do tego ze jeżeli nie masz np. aktualnego przeglądu kominiarskiego albo przeglądu instalacji elektrycznej i spłonie Ci dom a będzie istniał związek przyczynowo skutkowy pomiędzy pożarem a np. wadliwą instalacją, to ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Podkreślam ze musi istnieć związek przyczynowo skutkowy, brak stosownego przeglądu musi mieć wpływ na powstanie lub rozmiar szkody – wiec jeżeli np. piorun uderzył w dom sąsiada i ogień przeniósł się na naszą nieruchomość to ewentualny brak przeglądów jest zupełnie niezależny.
Do najistotniejszych i najbardziej ogólnych z mojego punktu widzenia przeglądów należą:
– badanie instalacji elektrycznej i piorunochronowej – co najmniej raz na 5 lat,
– kontrola instalacji gazowych oraz przewodów kominowych ( dymowych oraz grawitacyjnych spalinowych i wentylacyjnych ) – co najmniej raz do roku,
– usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących okresach:
a) w przypadku pieca na paliwo stałe np. węgiel, co najmniej raz na 3 miesiące,
b) w przypadku pieca na paliwo płynne i gazowe – co najmniej raz na 6 miesięcy.
Co najmniej raz w roku powinny być tez usuwane zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Zachęcam do zapoznania się z szerszym opisem przeglądów budowlanych wraz z tabelą zawierającą podział na rodzaj kontroli, terminy kontroli oraz odpowiedź na pytanie kto powinien taką kontrolę przeprowadzić.
Zestawienie jest do pobrania poniżej.
Kilka istotnych uwag:
– na powyższe powinni zwrócić uwagę w szczególności właściciele domów jednorodzinnych ponieważ w praktyce to oni najczęściej zapominają o przeglądach a nikt nie zrobi tego za nich tak jak w przypadku mieszkań zarządzanych przez zarządcę.
– podobno tylko 16% właścicieli domów jednorodzinnych w Polsce robi wszystkie przeglądy,
– istnieją na rynku zakłady ubezpieczeń które dodają w swoim ubezpieczeniu limit np. 150.000 zł do którego udzielą ochronę nawet jeżeli w momencie zdarzenia nie było aktualnych przeglądów.
– aby wgryźć się w szczegóły zachęcam do przeczytania art. 62. Ustawy prawo budowlane.
Powyższe zgody możecie Państwo cofnąć w każdym momencie, bez podania przyczyny. W tym celu prosimy o kontakt z Administratorem wskazanym w klauzuli informacyjnej. Jednocześnie informujemy, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, które miało miejsce przed wycofaniem zgody.